Predsjednica stranke Odlučnost i pravednost (OiP), Karolina Vidović Krišto, na konferenciji za medije upozorila je na sumnju da će tvrtka APIS (Agencija za podršku informacijskim sustavima i informacijskim tehnologijama) izvršiti prijevaru prilikom obrađivanja rezultata izbora za zastupnike u Hrvatski sabor.
Tvrdnju temelji na informacijama koje je dobila, kako kaže, od člana obitelji zaposlenika državne tvrtke APIS, a cijeli slučaj prijavila je Državnom izbornom povjerenstvu, Glavnoj državnoj odvjetnici Zlati Hrvoj Šipek, ministru unutarnjih poslova Davoru Božinoviću te predstavništvu Europske komisije u Hrvatskoj.
“Jučer sam izviještena od osobe, koja se predstavila kao član obitelji zaposlenika državne tvrtke APIS, da navedena tvrtka sprema izborne prijevare prilikom obrađivanja rezultata sutrašnjih izbora. Prema izjavi navedene osobe, predsjednik Uprave APIS-a, Saša Bilić, po nalogu predsjednika vlade Andreja Plenkovića, namjerava s nekolicinom bližih suradnika organizirati manipuliranje zbrajanja glasova koju vrši APIS”, navela je predsjednica OiP-a u dopisu predsjedniku DIP-a, Radovanu Dobroniću.
Prema navedenim informacijama, kako dalje stoji u dopisu, APIS će po nalogu Plenkovića prilikom brojanja glasova primijeniti algoritam koji će dio glasova za OIP pribrojavati drugim političkim strankama.
“Dakle, govorimo o namjeri počinjenja teškog kaznenog djela i suspenzije temeljnog građanskog prava, to jest prava svakog građanina da slobodno bira svoje političke predstavnike”, upozorava Vidović Krišto, te od nadležnih institucija očekuje utvrđivanje činjenica.
APIS: “Naša aplikacija obrađuje rezultate”
Iz Apisa su za Medias komentirali ove optužbe.
“Ovakve tvrdnje upućuju na nepoznavanje izbornog procesa i uloge koju APIS IT ima u tom procesu. APIS IT se ne bavi brojanjem glasova. Uloga APIS IT-a je izrada aplikativnog rješenja za obradu rezultata glasovanja, dok je zbrajanje glasova i izrada zapisnika o radu zadaća biračkih odbora. Aplikativno rješenje APIS IT-a omogućava prijepis podataka sa zapisnika na biračkim mjestima i to od dvije različite osobe. Pri tome, izborna povjerenstva kontroliraju svaki pojedinačni zapisnik prije i poslije unosa u aplikaciju.
Izborni proces je transparentan, otvoren i siguran. U svim fazama izbornog procesa mogu sudjelovati registrirani promatrači i nadzirati rad biračkih odbora i izbornih povjerenstava, pa tako i rad Državnog izbornog povjerenstva, a preko njega i APIS IT-a. To pravo promatranja i dosad su koristili predstavnici političkih stranka i nevladinih udruga.
U svakom biračkom odboru nalaze se predstavnici stranaka i svatko od njih ima pravo na kopiju zapisnika, koji su lako usporedivi s izbornim rezultatima po biračkom mjestu koji su dan nakon izbora dostupnima na mrežnim stranicama Državnog izbornog povjerenstva. Dodatno, osim DIP-u, ti su podaci istodobno dostupni medijima koji ih preuzimaju izravno iz sustava, te vlastitim aplikativnim rješenjima preračunavaju u osvojene mandate prema d’Hondtovoj metodi”, navode za Medias, dodajući da se za druge informacije o izbornom sustavu obratimo Državnom izbornom povjerenstvu.
OCIJENI TEKST