U svibnju se obilježava Svjetski dan pčela pa će se tim povodom 27. svibnja na šetnici u Kanalu sv. Ante, u neposrednoj blizini Posjetiteljskog centra postaviti informativne table u suradnji s dječjim vrtićem ‘Smilje’, a u sklopu projekta ‘Cro Buzz Klima – Divlji oprašivači Hrvatske i prilagodba klimatskim promjenama’.
Javna ustanova Priroda Šibensko-kninske županije pridružila se ovom projektu i inicijativi da se na većini javnih travnatih površina u svibnju obustavlja košnja.
“Razlog je zaštita bioraznolikosti, a posebice kukaca oprašivača (divljih pčela i muha lebdjelica). Te sitne životinje izuzetno su važne za nas ljude. One su jedna od najvažnijih vrsta na svijetu. Njihov glavni zadatak je oprašivanje biljaka. Bez te besplatne usluge morali bismo se odreći skoro trećine hrane, voća, povrća i orašastih plodova. Upravo u svibnju sve cvate i buja i ponuda hrane u prirodi je najobilnija i zato košnja u ovo vrijeme ostavlja negativne posljedice ne samo na oprašivače već i na klimu”, navode iz JU Priroda.
Podsjećaju da je oprašivanje ključan proces za razvoj sjemenke i ploda biljke, kao i za razmjenu genetskog materijala. Oprašivači imaju ključnu ulogu u prilagodbi biljnih zajednica na klimatske i druge okolišne promjene, a očuvanje raznolikih zajednica oprašivača je neophodno za otpornost kopnenih ekosustava na klimatske promjene. Klimatske promjene prepoznate su kao jedna od glavnih prijetnji za opstanak oprašivača, uz gubitak staništa, pesticide, patogene i invazivne strane vrste.
OCIJENI TEKST