Na izvoru rijeke Une okupili su se prosvjednici, a razlog je investitor koji planira nastaviti izvoditi radove oko hidroelektrane kojoj se opiru aktivisti I lokalna zajednica, javlja N1.
Dok se još čeka što će reći Državni inspektorat, prosvjednici su blokirali nastavak radova i najavljuju blokade kod Donje Suvaje svaki dan.
Predsjednica mjesnog odbora, Tanja Rastović, kaže da su su okupili kako bi spriječili radove. “Narušili su već previše toga i Una je ranjena. Okupljamo se ovdje svaki dan dok institucije ne donesu neku odluku”, rekla je.
Rastović je ujedno i predsjednica Udruge Una. “Radili smo dva europska projekta, zaštiti prirode i promociju ovog prostora i onda sada radimo ovu hidroelektranu”, dodala je.
Čeka se inspektorat
Kaže da od institucija nisu dobili ništa, a da Inspektorat ima 30 dana da donese odluku, a to bi trebalo biti ovih dana.
“Oni nemaju procjenu utjecaja na okoliš i procjenu utjecaja na ekološku mrežu. Ovdje obitavaju brojne životinje i biljke, kao i karbonatni kamen koji je sada narušen i ne znam tko to može vratiti u prvobitni položaj”, navela je.
“Mi ćemo ovdje biti cijelo vrijeme jer čim se mi maknemo radnici dođu i krenu raditi. Ovdje je s nama i Darko Rundek, ali i ljudi iz susjedne zemlje.
Dodaje da su zbog projekta imali i problema s opskrbom vode. “Problem je od početka jer nisu nikada rekli što žele ovdje raditi, samo su počeli kopati i raditi bez ikakvog znanja mještana. Imali smo i problem s rudnicima 2017. koji smo zaustavili”, rekla je.
Područje ekološke mreže
Radnici danas nisu stigli na teren, a na prosvjedu je i biologinja iz Bihaća, Dunja Delić Božić, koja kaže da Unu živi. “Sa stručnog aspekta tu žive razne ribe, rakovi i sedrene barijere. Samo vrelo ne bi smjelo imati ni 100 metara od sebe ovakav zahtjev”, rekla je.
“Osim same devastacije prilikom izgradnje i kopanje korita, kod rada hidroelektrane došlo bi do promjene toka rijeke. Time se ugrožava sav život u rijeci, ali i oko nje. Iznimno je bitno naglasit te sedrene barijere koje mogu biti iznimno ugrožene”, dodala je.
Napominje da je ovo područje ekološke mreže koja se štiti na razini EU-a.
“Također, hidroelektrana na ovome mjestu bi mogla utjecati na razinu vode kroz BiH, pa i sami nacionalni park, ali i park prirode. Tu su ribe kao što su peš, zatim leptiri, slatkovodni rakovi i drugi”, navela je za N1.
OCIJENI TEKST