Premijer Andrej Plenković sudjelovao je na Svetoj misi u povodu blagdana Velike Gospe, u Svetištu Majke Božje Trsatske. Uz predsjednika Vlade je potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, a Plenković se u izjavama za medije prvi puta dotaknuo tragedije na Lošinju u kojoj su poginula tri mornara.
“Nema šanse da će biti pritisaka dok ne utvrdimo što se dogodilo, ovo nam je treći mandat. Ovo je stvar naše komunikacije, nema potrebe da predsjednik Vlade komentira sve – ministar je dao izjave, Sopta je dao izjave. Sve što se napravilo, se napravilo kako treba”, poručio je, odgovarajući na pitanje zašto je tragediju komentirao tek peti dan nakon nesreće na trajektu.
Kazao je kako je trajekt Lastovo prošao remont, pa pitao ima li ikakav trag da postoji problem s rampom, navodeći kako on tu informaciju nema, prenosi Večernji list.
“Kako može netko u uredu znati da ima problema ako to nije prijavljeno. Prema svemu, onaj tko to treba evidentirati to treba i prijaviti. Zamislite da ste vi u Jadroliniji, a nitko vam ne kaže da postoji neki problem”, poručio je.
Sindikat pomoraca Jadrolinije, koji je kritizirao vlasti i Upravu, nazvao je ”reprezentativnima”.
“Jadrolinija je ozbiljna kompanija koja ima svoju hijerarhiju, a svaki brod prolazi redovite tehničke kontrole. Nitko ne bi riskirao plovidbu ako ima tehničkih problema”, kazao je Plenković.
Novinari su potom primijetili kako iz svega rečeno proizlazi kako su pomorci na Jadroliniji sami krivi za tragediju, na što je premijer odgovorio: ”Nije to na vama, istraga traje. Nema popuštanja pritiscima”. Utvrde li se propusti kod predsjednika Nadzornog odbora, naći ćemo novoga”, rekao je Plenković.
Sindikati kažu da su upozoravali puno godina na probleme, prenosi N1, a odgovorili su i ministru Butkoviću na pitanja koja je postavio. Uz to su poslali i dopis iz 2022., na koji im nitko nije odgovorio, niti ih saslušao, iako su unutra problemi koji su doveli do tragedije.
“Ne znamo jesu unutra problemi koji su doveli do tragedije, to ćemo provjeriti. Ovdje je riječ o nereprezentativnom sindikatu, koji je medijski prisutan i pomaže onima koji žele raditi pritisak na Vladu i upravu Jadrolinije. Investicije u Jadroliniju su takve da iznose 120 milijuna eura. Kupuju se novi brodovi… Jadrolinija znači život svima s otoka, a ja sam s otoka i znam to. Naravno da kao Vlada radimo sve najbolje što se može učiniti. Omogućili smo i kolektivni ugovor koji nije potpisan od 1998. Zasad nisam čuo nikakvu informaciju o kvaru, a kako službeno nije bilo takvog navoda, kako bi netko tko sjedi u uredu to mogao znati? Ako netko zna nešto drugo, neka to prijavi. Vrlo jednostavno. Zamislite da ste na mjestu nekoga u upravi i nitko vam ne kaže da postoji problem”, rekao je.
Sindikat tvrdi da je o tim problemima govorio godinama, no premijer se na to ne osvrće. Nadzorni odbor je također govorio o problemima i naveo ih je u pismu ministru Butkoviću. Dakle, sve je rečeno…
“Kakve veze to ima s nesrećom? Na što se upozoravalo? Brod se gradi da bi dugo trajao. Ne radi se za pet ili deset godina, radi se za više desetljeća, zato postoji održavanje, zato postoje sigurnosne službe, što Jadrolinija ima jer je ozbiljna i odgovorna kompanija. Svaki brod godišnje prolazi redovite tehničke kontrole. Nitko ne bi riskirao sigurnost putnika i posade”, dodao je.
Ispada da je posada sama kriva…
“Istraga traje, idu dvije paralelne. Jednu vodi policija, jednu Državno odvjetništvo. Dok nemamo cjelovit i verificiran stav nadležnih službi, sve su to špekulacije. Ako predsjednik Nadzornog odbora ima neke primjedbe, Uprava će to raspraviti s nadležnim ministarstvom i naći ćemo novog predsjednika NO-a, vrlo jednostavno”, rekao je Plenković.
Odbacio je glasine o tome da se tražila ostavka predsjednika Uprave Jadrolinije.
“Zaboravite to. Znam da se nešto mora pisati, ali nema koristi od toga, idete u krivom smjeru”.
Postoji li politička odgovornost? “Da, napravio je to ministar Krstičević prije par godina i bio sam protiv toga jer kakve on ima veze s padom aviona”, zaključio je Plenković.
OCIJENI TEKST