Zaokretni ili tek manevarski potez ministra Branka Bačića, pitaju se to u stranci Javno Dobro, koja je na svojim društvenim kanalima objavila niz dokumenata kojima propituju odgovornost potpredsjednika Vlade iz resora Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Pritom podsjećaju na izjavu iz Ureda navedenog resora da se predmetni zahvat izgradnje male hidrolektrane na rijeci Uni “ne nalazi na području obuhvata Vrela Une koje je zaštićeni spomenik prirode”.
Je li ministar iznosio neistine?
“Koga li je pokušao štititi? Umjesto pokretanja stegovnog i istražnih postupka protiv svih upletenih službenika, odjela, institucija temeljem inspekcijskog nalaza, a što ga obvezuje Zakon o gradnji u članku 160. i 161., ministar Bačić odbija i osnovno – zaustaviti devastaciju i nezakonito izdanu građevinsku”, stava su u stranci Javno Dobro, dodajući da ministar na sve to izjavljuje kako zahvat nije u zaštićenom području.
“Pa idemo vidjeti koliko je bezočna bila i ta laž poznatog ministra po neznanju tereta koji nosi. U Prostornom planu Zadarske županije 2014. ne samo da je izvor Une označen kao zaštićen spomenik prirode već je u tekstualnom dijelu, članak 62c., posebno navedeno kako se ‘Ne dozvoljava izgradnja malih hidroelektrana na područjima izvorišta i u seizmičkoj zoni VIII i IX’. Osim toga, omogućuje se rekonstrukcija starih mlinica u male hidroelektrane, baš kao što je na 15 m2 bilo u ožujku 2015. u prvoj lokacijskoj dozvoli ‘Una-mlin’ na čestici 1287/3 Neteka. Preciznije na parceli 4,54m x 3,74,” pojašnjavaju.
Dalje naglašavaju kako je druga lokacijska već za šest mjeseci, 2. listopada 2015., otišla daleko gdje ne treba. Navode kako je izmjena u sveobuhvatni zahvat na preko 600 m2, najednom zahvaćajući tri katastarske čestice (ko Neteka, 1287/1, 1287/2, 1287/3.) vjerojatno raznih vlasnika tako odmah na početku prestala biti obnova stare mlinice u izvornom obliku.
Nedozvoljena je izgradnja malih hidroelektrana na područjima izvorišta
“Osnovnom lokacijskom nije bilo obuhvaćeno kompletno tehnološko rješenje, odnosno projektom nisu bili prikazani kanali za dovod vode do turbine i odvod vode nakon prolaska kroz ”Kaplanovu turbinu” u vodotok” striktno je zabranjeno po Prostornom planu Zadarske županije čak i da se nije radilo o zaštićenom području Natura 2000. jer Članak 62.c jasno propisuje: Ne dozvoljava se izgradnja malih hidroelektrana na područjima izvorišta”, objašnjavaju iz stranke Javno Dobro.
U stranci se tako pitaju je li trebalo išta više da bi se građevinska dozvola dobivena temeljem takve lokacijske proglasila ništetnom?
“Nije, sigurno nije, no to je tek početak grubih kršenja zakona tada, ali i kroz kasnije godine. Sva kršenja zakona nužno je istražiti i ustanoviti. Unatoč svemu Bačić je početne egzibicije izbjegavanja započeo s potpuno besmislenim lažima kao ‘nije u zaštićenom području’, a danas još uvijek nije siguran kako proglasiti ništetnom svu dokumentaciju za građenje. Zabranu daljnjih radova prepustio je inspekciji, makar je to mogao sam kao ministar i kao ministarstvo isti trenutak napraviti. Koga se Bačić boji toliko da mu je lakše ispasti smiješan nego napraviti ono što ga zakon obvezuje, bar sad, kad je sve otkriveno”, zaključuju iz stranke Javno Dobro.
OCIJENI TEKST