Predsjednik Republike Zoran Milanović primio je danas predstavnike Udruženja stranih ulagača u Hrvatskoj koji su mu prezentirali ‘Bijelu knjigu 2024.’, publikaciju o poslovnoj i investicijskoj klimi u Hrvatskoj koja uključuje i prijedloge za njezino poboljšanje.
Na sastanku s predsjednikom Milanovićem bili su predsjednik Udruženja i direktor Dogus grupe za Jugoistočnu Europu, Burak Baykan, direktorica Agencije za zapošljavanje Lugera, Nikolina Radić, bivši predsjednik Udruženja Mladen Fogec i glavni tajnik Tomislav Šlat.
Ovogodišnja ‘Bijela knjiga’ – pod nazivom ‘Konkurentnost Hrvatske nakon dovršetka procesa europskih integracija: novo poglavlje’ – izdvaja dvije ključne prepreke bržem gospodarskom rastu u Hrvatskoj: prva je nedostatak radne snage, a druga je nužnost povećanja efikasnosti javne administracije i širenje digitalizacije. Osim detekcije prepreka, ‘Bijela knjiga’ sadrži i 43 preporuke kako brzo otkloniti ključna razvojna ograničenja u Hrvatskoj, a koje su jučer predstavljene i predsjedniku Milanoviću.
Predstavnici Udruženja su na sastanku kazali kako se tvrtke koje Udruženje okuplja ne može promatrati kao strane. “Osnovane su stranim kapitalom, ali sve su to hrvatske tvrtke koje kreiraju radna mjesta, stvaraju novu vrijednost, pridonose izvozu i ulažu u istraživanja i razvoj u Hrvatskoj”, naglasili su.
U razgovoru s predstavnicima Udruženja stranih ulagača, Milanović je istaknuo kako njega kao predsjednika države zanimaju investicije koje će od Hrvatske učiniti snažniju zemlju, odnosno hrvatsko gospodarstvo učiniti snažnijim”. Budući da je u ‘Bijeloj knjizi’ kao jedna od ključnih prepreka bržem gospodarskom rastu izdvojen nedostatak radne snage, predsjednik Milanović je upozorio kako “domaće radnike treba više platiti”.
“Naši ljudi su digli ruke od nekih poslova, ali to nije rješenje i s time se ne možemo pomiriti. Rješenje je u povećanju plaća ljudima koji te poslove obavljaju. Nedostatak radne snage u Hrvatskoj ne može se rješavati samo dovođenjem stranih radnika, već treba više platiti domaće radnike”, upozorio je.
Udruženje stranih ulagača u Hrvatskoj osnovalo je jedanaest tvrtki u siječnju 2012. godine, s namjerom pokretanja konstruktivnog dijaloga s Vladom i ostalim dionicima u Hrvatskoj o tome kako poboljšati nepovoljnu poslovnu klimu.
OCIJENI TEKST