U redakciju su nam pristigle fotografije na kojima je vidljivo da su na području Sigeta u Zagrebu, točnije kod Osnovne škole Većeslava Holjevca, od kućnoga broja 20A do 20F automobili parkirani na nogostupu, zbog čega je pješacima otežano hodanje prostorom koji je za njih namijenjen.
Grad: ‘Ne možemo postaviti stupiće’
Iz Grada Zagreba smo na postavljeni upit povratno primili poziv građanima da ne parkiraju svoja vozila na nogostupima, ali i da se na problematičnoj lokaciji u Sigetu ne mogu postaviti nogostupi.
“U vezi nepropisnog parkiranja vozila na nogostupu u Ulici Siget, od kućnog broja 20A do 20F, širina nogostupa na ovom dijelu iznosi 1,40 metara. Budući se propisani zaštitni stupići ne mogu postavljati na rubni kamen, već na udaljenosti od najmanje 10 centimetara od rubnog kamena, postavljanje stupića u ovom slučaju nažalost nije moguće. Naime, ukoliko bismo ih postavili, preostala širina nogostupa bila bi samo 1,05 metara, što bi otežalo kretanje pješaka, osobito osobama s invaliditetom.
Podsjećamo da prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, vozačima je zabranjeno parkiranje vozila na mjestima koja ugrožavaju sigurnost drugih sudionika u prometu ili onemogućavaju normalan protok prometa, uključujući i nogostupe. Prometni redari će pojačano provoditi nadzor lokacije.
I ovim putem molimo građane da se pridržavaju propisa te da ne parkiraju svoja vozila na nogostupima, kako bismo osigurali sigurnost i pristupačnost za sve pješake”, rekli su iz Grada Zagreba za XPress.hr.
Policija: ‘Poduzet ćemo mjere iz svoje nadležnosti’
Iz PU zagrebačke su nam objasnili da je primarna aktivnost Prometnog redarstva Grada Zagreba upravo nadzor prometa u mirovanju, odnosno nepropisnog zaustavljanja i parkiranja te da svoje prijave građani prvenstveno usmjere prema njima.
“Nadležna postaja prometne policije će sukladno dopustivim mogućnostima, prioritetima u radu i opsežnim zadaćama koje svakodnevno obavljaju, nastojati obići predmetnu lokaciju te prema eventualno zatečenim vozačima koji bi kršili propise poduzeti potrebne mjere iz svoje nadležnosti”, rekli su za naš portal.
Dodaju da se građani, pozivajući se na članak 5. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, također mogu obratiti Gradu Zagrebu, mjesnom odboru ili vijeću Gradske četvrti što se tiče postavljanja opreme kojom bi se fizički sprječavalo nepropisno zaustavljanje i parkiranje.
OCIJENI TEKST