Ilustracija: iStock/bizoo_n

PREDSJEDNIČKI IZBORI Kako se provjeravaju potpisi, tko će trebati žutu potvrdu, a tko plavu?

Potpredsjednica Državnog izbornog povjerenstva (DIP), Vesna Fabijančić Križanić, gostovala je u ‘Novom danu‘ N1 Televizije, gdje je govorila o pravilima koja vrijede na predsjedničkim izborima.

Skupljanje potpisa

Predsjednički kandidati krenuli su u skupljanje 10.000 potpisa koliko im treba da bi i službeno postali kandidati na predsjedničkim izborima. Križanić je pojasnila kako građani u mogu dati potpis za samo jednog kandidata.

“Ako građanin primjerice da tri potpisa, samo će prvi koji dođe biti validan, a svaki sljedeći će se zacrveniti. Mi kod primanja kandidatura odmah idemo i u provjeru potpisa. Kandidat koji dođe može ostati, provjera se radi u potpunosti transparentno”, pojasnila je Križanić dodavši kako DIP kod zaprimanja kandidature “provjerava sve podatke te se nadamo da ćemo 11. prosinca objaviti listu kandidata”.

Na upit o tome koji postotak potpisa bude nevažeći, Križanić je utvrdila kako u DIP-u nisu gledali koji je to broj.

“Treba imati 10.000 pravovaljanih potpisa, a neki kandidat može donijeti 100.000, 70.000 ili pak manje. DIP ne provjerava sve te potpise jer da bi kandidatura bila pravovaljana treba skupiti 10.000 potpisa. Apeliram da sudionici ostave određen prostor, da ne dođu s točno 10.000 potpisa nego da imaju neki komotan broj za slučaj da su neki potpisi nevaljani”.

Što birači trebaju znati

Križanić je i podijelila informacije koje birači moraju znati prije samih izbora. Prvo se osvrnula na birače koji na dan izbora neće niti na mjestu prebivališta.

“Trebaju voditi računa da bi do 18.12. trebali napraviti preregistraciju. U svom nadležnom uredu u županiji će prijaviti da žele glasati, ali da će biti na određenoj adresi. Tada će dobiti za to odobrenje i biti unijeti tamo gdje će biti”, pojasnila je dodavši kako postoji i procedura za birače koji ne znaju gdje će biti.

Žuta potvrda

“Ako ne znaju gdje će biti, ne moraju navesti gdje će biti, ali moraju doći u Ured upravnog tijela koje je nadležno u županiji ili Gradu Zagrebu te će dobiti takozvanu žutu potvrdu s kojom će moći glasati na bilo kojem glasačkom mjestu u RH ili inozemstvu. Pozivam birače koji će dolaziti po ovu potvrdu da ju uzmu za prvi i drugi krug. Sve ostale predregistracije se mogu napraviti preko portala e-građani. Na službenim stranicama DIP-a su snimljeni i webinari o svim pravima birača”, rekla je, dodavši kako i glasači koji su u procesu vađenja nove osobne iskaznice mogu sudjelovati i s drugim ispravama.

“Birači mogu pristupiti glasanju s putovnicom ili primjerice vozačkom dozvolom. Bitna je dakle da je to isprava s kojom se može utvrditi identitet, mora imati fotografiju”, dodala je.

Plava potvrda

Kao što je poznato, birači bez važeće osobne iskaznicu mogu glasovati s tzv. plavom potvrdom koju na izbornu nedjelju izdaju nadležna upravna tijela županija ili Grada Zagreba prema mjestu prebivališta birača.

Birači koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj, a nisu aktivno registrirani, mogu na dan izbora ostvariti svoje pravo glasovanja samo u inozemstvu s potvrdom koju na izborni dan izdaje samo hrvatska diplomatska misija ili konzularni ured u inozemstvu, javlja N1.