Gong je platformi TikTok, Državnom izbornom povjerenstvu i nacionalnom koordinatoru za Akt o digitalnim uslugama HAKOM-u prijavio nekoliko TikTok objava na kojima se šire neistine o kandidatkinji Ivani Kekin i pokušava utjecati na izbore.
Anonimni politički računi na društvenim mrežama pokušavaju utjecati na tijek izbora za predsjednika Republike Hrvatske. Dok je u kampanjama kritika uvijek dobrodošla, aktualna događanja u svijetu pokazuju koliko se preko platformi može utjecati na izbore plasirajući dezinformacije skriveno iza anonimnih računa. Novo europsko zakonodavstvo odlučilo je tome stati na kraj, uklanjajući nezakonit sadržaj s platformi u vrijeme izbornih kampanja.
Kao organizacija koja se zalaže za očuvanje izbornog integriteta, Gong je upozorio platformu TikTok, DIP i nacionalnog koordinatora za DSA, HAKOM, da se s računa Ne Možemo vodi difamacijska kampanja iz sjene usmjerena na kandidatkinju Ivanu Kekin.
Tako je 4. prosinca 2024. godine TikTok račun Ne Možemo (@nemozemo1), koji je inače jedan od najpopularnijih anti-Možemo računa, objavio video u kojem tvrdi da predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin posjeduje skrivenu vilu, o kojoj do sada nije obavijestila javnost. Međutim, Kekin je ubrzo opovrgnula te tvrdnje, naglašavajući da je ta informacija dostupna u njezinoj imovinskoj kartici od kada je postala saborska zastupnica 2021. godine. Unatoč tome, račun Ne Možemo nastavlja objavljivati sadržaj u kojem je proziva da laže oko te ‘skrivene’ vile, tvrdeći da je stečena krađom.
Takva kampanja doživjela je svoj vrhunac nakon jučerašnje objave Mile Kekina, muža predsjedničke kandidatkinje Ivane Kekin, koji je javno obznanio da se na podvalu sastao s Nikicom Jelavićem smatrajući da je riječ o ‘nogometašu, a ne mafijašu’. U samo jedan dan od Kekinovog posta dodatno su se dezinformacije na društvenim mrežama.
Danas je kandidatkinja Kekin najavila da razmatra policijsku zaštitu, nakon objave huškačkih videa i ‘klopke’ koja je njenom suprugu postavljena, izrazivši žaljenje što policija ne može otkriti tko stoji iza anonimnih računa. No Zakon o digitalnim uslugama omogućuje uklanjanje informacijskih manipulacija čiji je cilj utjecati na izborni rezultat jer se kao takve smatraju ilegalnim sadržajem.
U Hrvatskoj nije još donesen provedbeni zakon o DSA-u, ustanovljen je nacionalni koordinator HAKOM koji već provodi europski akt o uklanjanju neželjenog sadržaja i koji je najavio da će za ove izbore surađivati s drugim nacionalnim DSA kontakt tijelima, velikim platformama koje upravljaju društvenim mrežama i civilnim društvom usmjerenim na praćenje izbora.
Iako TikTok zabranjuje plaćanje političkih oglasa, ovakav sadržaj u kojemu se na temelju lažnih informacija provodi svojevrsni linč, postaje lako viralan. Prvi video je pregledan preko 130.000 puta i podijeljen preko 600 puta.. Ne samo da ovakav sadržaj je protivan DSA-u i urušava demokratski diskurs, već i iza ovakve hajke može stajati crni, neprijavljeni novac u kampanji, što je strogo zakonom zabranjeno. Nedavni slučaj u Rumunjskoj, pokazao je kako se crni novac u kampanji koristio financirajući mrežu influencera i lažnih profila za političku promociju, piše Narod.hr.
OCIJENI TEKST