SDP

SDP-ovci predstavili politiku za mirovine

Predsjednik SDP-a, Siniša Hajdaš Dončić, saborski zastupnik i bivši SDP-ov ministar financija, Boris Lalovac, te saborska zastupnica, predsjednica osječko-baranjskog SDP-a i kandidatkinja za županicu, Sanja Bježančević, na konferenciji za novinare, a na Svjetski dan socijalne pravde predstavili su politiku za mirovine u kojoj ključnim ističu promjenu formule za redovito usklađivanje mirovine – 100 posto u korist povoljnijeg faktora i da država trajnim dodatkom umirovljenicima vrati sve što su izgubili kroz inflaciju.

“Ako Plenković ne zna kako izvući zemlju iz gliba nakon 10 godina vladavine, neka slobodno prepiše od nas. Kao učenik koji u panici pred ispit zaviruje u bilježnicu drugog učenika. Mi mu svoju bilježnicu nudimo javno, dapače, molimo ga da prepiše”, rekao je još Hajdaš Dončić.

Osvrnuo se na premijera Andreja Plenkovića, koji se nedavno pohvalio s povećanjem BDP-a, govoreći kako se u Hrvatskoj živi sve bolje, i kako to nije slučajno.

“Već su mu tada ekonomski analitičari jasno rekli da je rast BDP-a poput lijepo upakiranog šarenog balona, izgleda sjajno izvana, ali unutra je prazno. NPOO, turizam i inflacija pumpaju brojke, a ne Vladine mudrosti. Nije isto ako ste vi, primjerice, kao student imali satnicu od pet eura pa za to mogli kupiti jedan kebab ili vam je satnica sad porasla na šest eura, ali vidite čuda, kebab je porastao na sedam eura”, istaknuo je Hajdaš Dončić, dodajući kako se uvijek mora uspoređivati koliko se robe i usluga možete kupiti s novcem.

“I danas, na Dan socijalne pravde, predstavljamo mjere za veće mirovine. Sve je to javno dostupno na stranicama SDP-a, ali i na Važno .hr jer nama je važno ono što je ljudima važno. Vrijeme je da se maknemo od lijepih priča i počnemo rješavati stvarne probleme. Vrijeme curi, a SDP neće dopustiti da se Hrvatska utopi u vlastitim problemima. SDP sluša ljude. SDP nudi rješenja”, istaknuo je Hajdaš Dončić.

Boris Lalovac: Isključivi krivac za teški život umirovljenika je Vlada, jer nisu htjeli slušati prijedloge SDP-a

Saborski zastupnik Boris Lalovac upozorio je kako inflacija najviše pogađa siromašne i da su u našem društvu najgore prošli upravo umirovljenici.

Dodao je kako je sadašnja formula za usklađivanje mirovina ‘donekle držala vodu’ kada nije bilo tolike inflacije, no sada je devastiran odnos između mirovina i njihove kupovne moći i plaća te je gori nego prije 10 godina.

Naveo je kako su umirovljenici zbog toga kroz godine izgubili 1,5 mirovina, a za što je kriva Vlada jer “nije htjela slušati SDP” koji je predlagao da se uvede usklađivanje tako da se u 100 postotnom iznosu uvažava povoljniji faktor između rasta plaća i cijena.

Lalovac je rekao kako Vlada sada ponovno radi kompromis jer taj model neće prihvatiti u potpunosti, već se prvo ide s 85 posto, ocijenivši to lošim i kako Vlada ne može do kraja priznati da je pogriješila.

Dodao je kako se to može ispraviti i tako da država umirovljenicima vrati sve što su izgubili kroz inflaciju tako da se uvede trajni dodatak na mirovine od 10 posto u prvoj godini, a kasnije od pet ili sedam posto, ovisno o izračunu, a čime bi se u iduće četiri godine prosječna starosna mirovina podigla na razinu od oko 50 posto prosječne plaće.

“Ovime što danas predlažemo, ne dajete ništa umirovljenicima, samo im vraćate dug koji su umirovljenici pretrpjeli kroz ovu trogodišnju inflaciju. Nažalost, kroz politike HDZ-a, uvijek su oni stvarali dugove prema umirovljenicima, ali ako sada imate novaca i imate obraza, vratite im taj dug”, poručio je Lalovac, ustvrdivši kako im Vladajući to moraju vratiti jer se radi o prevari.

Sanja Bježančević: Hrvatska je zemlja ogromnih regionalnih razlika, a Slavonija je prošla najgore

Saborska zastupnica Bježančević je istaknula kako je Hrvatska zemlja ogromnih regionalnih nejednakosti, a zbog neravnomjernog regionalnog razvoja najviše trpi njezina najmanje razvijena regija – Slavonija.

“Slavonija je dobila fantomski Projekt Slavonija, Baranja i Srijem prezentiran kao okvir za razvoj te regije, i u godinama za nama održano je 18 sastanaka Savjeta za Slavoniju pod vodstvom Andreja Plenkovića, a rezultati pokazuju da Slavonija ima najsporiji rast unutar Hrvatske. Nisu joj ni sredstva iz europskih fondova pomogla u osiguranju barem privremenog rasta“, navela je Bježančević, dodajući kako je stopa rizika od siromaštva u Slavoniji trostruko viša nego u glavnom gradu, a prema podacima Eurostata, Slavonci kraće i žive.

„Standard prosječne obitelji u Slavoniji trostruko je niži od standarda prosječne obitelji u glavnom gradu Hrvatske. Dodatno, nezaposlenost u Slavoniji viša je od nacionalnog prosjeka, a čak trostruko viša nego u glavnom gradu, dok je i isplaćena prosječna mjesečna neto plaća u Slavoniji niža od nacionalnog prosjeka“, navela je također Bježančević, dodajući kako je iseljavanje iz Slavonije snažnije nego iz drugih hrvatskih regija – iz Slavonije je otišlo čak 90.000 ljudi od početka provedbe Projekta Slavonija, a u istom razdoblju ugašeno je i 7.500 OPG-ova s područja Slavonije.

“I sve to pokazuje da ulaganja koja nisu planska niti ekonomski promišljena ne mogu generirati rast za Slavoniju. Sporadična ulaganja u privid ne mogu smanjiti rastuću nejednakost u hrvatskom društvu. Hrvatskoj i Slavoniji trebaju konkretne dugoročne i sustavne mjere poput upravo prezentiranih”, zaključila je Bježančević.