Hrvatske šume na čelu s Nediljkom Dujićem pokušavaju Gradu Ogulinu naplatiti drvnu masu koja više ne postoji jer je već posječena, odvezena i, vrlo vjerojatno, prodana. Ovaj slučaj, koji već sada poprima dimenzije apsurda, dodatno opterećuje građane Ogulina te usporava razvoj poduzetničke zone, projekta koji Grad pokušava proširiti već šest godina.
Naime, Grad Ogulin traži izdvajanje šumskog zemljišta potrebnoga za gospodarsku namjenu, što prema zakonu podrazumijeva obvezu plaćanja naknade za šumu i šumsko zemljište. Prvotni iznos naknade iznosio je nešto više od 2 milijuna eura, no u međuvremenu je sa spornog zemljišta nestala drvna masa. Preciznije, Grad potražuje 43,57 hektara, dok su nam iz Hrvatskih šuma odgovorili da je u međuvremenu posjećeno 6,40 hektara šume, odnosno 14,69 posto ukupne površine.
Netko je posjekao državnu šumu, a Nediljko Dujić to sad želi naplatiti građanima Ogulina
Novi iznos povećan za pola milijuna eura
Nakon dva mjeseca iščekivanja da se taj iznos po nekoj logici konačno smanji, barem za posječenih 14,69 posto, dogodilo se upravo suprotno. Naime, iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine dobili smo odgovor da su zaprimili novi obračun naknade za izdvajanje šumskog zemljišta iz šumskogospodarskog područja Republike Hrvatske Hrvatskih šuma d.o.o.
Grad Ogulin je prema novom obračunu naknade dužan platiti 2.566.659,43 eura, dakle pola milijuna više nego je to bio slučaj posljednjih šest godina.
Dodatnu konfuziju unosi procjena sudskog vještaka, koji procjenjuje drastično manji iznos – oko 837.000 eura. Prema tome, Hrvatskim šumama bi se trebalo platiti višestruko manje od traženog iznosa, no to očito nije zaustavilo odluku Nediljka Dujića o dodatnom povećanju naknade, pa i nakon što je posječeno više od 6 hektara drvne mase.
Politička dimenzija slučaja
Potez Hrvatskih šuma građani Ogulina već su protumačili kao opstrukciju razvoja grada u kojemu vlast ne drži vladajući HDZ. Poduzetnička zona, koja bi mogla donijeti gospodarski zamah Ogulinu, ovim se potezima stavlja na čekanje, a Grad se suočava s neosnovanim financijskim pritiscima.
Ostaje vidjeti hoće li i ovaj apsurdni slučaj završiti na sudu, dok građani Ogulina i dalje čekaju odgovore – i pravdu.
Hoće li se umiješati USKOK?
Je li ovime počinjeno kazneno djelo prijevare, što odbacuju iz Hrvatskih šuma, pitali smo DORH i Uskok. Sumnja se da se ovakvim opstrukcijama Gradu Ogulinu namjerno nanosi šteta na gradski proračun, a također se sumnja u zlouporabu položaja i ovlasti.
S druge strane, gledajući korist Hrvatskih šuma, postavlja se logičnim pitanje, da je Grad Ogulin prihvatio prvotni iznos od 2 milijuna eura, ne bi li time državna tvrtka bila oštećena za pola milijuna eura, koliko je porasla naknada, plus odsječena drvna masa?
Gradonačelnik najavio konferenciju za medije
Gradonačelnik Grada Ogulina i SDP-ov saborski zastupnik, Dalibor Domitrović, potvrdio nam je da je zaprimio novi obračun te je najavio konferenciju za novinare na kojoj će iznijeti svoj komentar i pružiti odgovore na pitanja od interesa javnosti.
Podsjećamo, na ovu temu govorio je više puta u Saboru. Dijalog s premijerom Andrejom Plenkovićem objavili smo u prethodnoj objavi (više ovdje), a posljednji istup Domitrović je imao prije nepunih tjedan dana, kada je u Hrvatskom saboru još jednom upozorio na političku opstrukciju kojom se guši poduzetnički razvoj toga kraja.
“Grad Ogulin već 6 godina potražuje od Ministarstva državne imovine državno zemljište površine 45 hektara za proširenje poduzetničke zone za investitora koji u Gradu Ogulinu u proizvodnju ulaže 200 milijuna eura i želi postati najveći proizvođač podnih obloga u Europi. Zamislite, šest godina”, podsjeća ogulinski gradonačelnik.
Dodaje kako se nakon pet godina prikupljanja dokumentacije dobiva izračun naknade od 2 milijuna eura, te napominje da je, dok je Gradom upravljao HDZ, za 39 hektara zemljišta naknada iznosila samo 170.000 eura.
HŠ pokušava pokriti vlastite minuse?
“Sada slijedi teatar apsurda i prava opstrukcija. Dok se Grad priprema za proračunsko zaduženje kako bi platio naknadu, drvna masa sa predmetnog zemljišta se sječe i odvozi. Grad traži novi obračun i u vrlo kratkom vremenu dobivamo odgovor da se ostaje pri starom obračunu. Znači drvna masa je posječena, prodana i naplaćena, i sada se još jednom želi naplatiti Gradu Ogulinu”, naglasio je nedavno Domitrović, problematizirajući pitanje dvostrukog financiranja, što je strogo zabranjeno.
Pritom je podsjetio da je nedavno smijenjen direktor Uprave šuma Ogulin, Dragan Rudančić, nakon što je poslovna godina završena s minusom od tri i pol milijuna eura. Smjenu nam je potvrdio glasnogovornik Hrvatskih šuma, uz napomenu da je premješten na drugo radno mjesto u UŠP Ogulin, “sukladno svojoj stručnoj spremi i radnom iskustvu uz vlastitu suglasnost”, dok je Ines Paunović, dipl.ing.šum., nova voditeljica UŠP Ogulin počevši od 14. studenoga 2024. godine.
Više u video prilogu.
OCIJENI TEKST