Ekonomski novinar Ratko Bošković komentirao je rast cijena, a pronašao je i krivca za poskupljenja.
“Trgovci, poduzetnici i profesionalni ekonomisti ne prihvaćaju ideju da bi za poskupljenja (inflaciju) mogla biti kriva ljudska pohlepa. Jedan od naših najistaknutijih ekonomista na svojem blogu ovih dana vrlo stručno objašnjava uzroke najnovijeg rasta inflacije u Hrvatskoj, a inflaciju pohlepe i poduzetničku pohlepu stavlja pod navodnike. Sapienti sap.
Istodobno, primjerice, piše kako je “nedostatak radnika dodatno potisnuo plaće prema gore”. To je aksiom klasične ekonomske mudrosti: kad nastupi oskudica neke robe, usluge ili radne snage, kad potražnja za njima postane veća od ponude, cijene im rastu. Zašto, ako je sve ostalo isto? Zašto i u oskudici cijena ne ostane ista, ili ne padne, zašto baš mora rasti? Ako to nije definicija i dokaz kako ljudska pohlepa formira cijene, ne znam što jest. Paradoksalno je, međutim, da pohlepa omogućava samo postojanje i opstanak ekonomije.
Jedan od mojih omiljenih autora Silvio Gesell (1862. – 1930.) objasnio je to ovako: trgovina (ekonomija) postoji zahvaljujući urođenoj ljudskoj lihvarskoj prirodi. Ljudi iskorištavaju potrebu nekoga za nekom robom ili uslugama da bi mu ih prodali po najvišoj cijeni. To “po najvišoj cijeni”, formiranje cijena čini svima jasnim i jednoznačnim, i zapravo vlasničkoj, tržišnoj ekonomiji omogućava postojanje, ali uz stalni, brži ili sporiji rast cijena.
Komunizam je pokušao iz ekonomije ukloniti pohlepu i lihvu, a cijene formirati računski, planski, prema troškovima inputa, no u suvremenim dugačkim proizvodnim i logističkim lancima uvijek bi nečija pohlepa i lihva izronili i sustav bi se raspao”, napisao je Bošković na Facebooku.
OCIJENI TEKST