Grad Rijeka je objavio rezultate Javnog poziva za financiranje programskih sadržaja elektroničkih medija, a od apliciranih portala, SDP-ov gradonačelnik Marko Filipović za jedan je bod uskratio podržati upravo naš programski sadržaj “Fokus plus – aktivno sudjelovanje građana u razvojnim projektima Grada Rijeke”.
Riječ je o programu koji poziva na aktivan dijalog s gradonačelnikom, medijski projekt Mediasa koji građanima Rijeke omogućuje jedinstvenu priliku izravnog propitkivanja svakoga gradskog projekta od vitalne važnosti plaćen novcem birača. Takav program Filipović nije podržao, dodijelivši bod manje od 20 koliko je potrebno da bi prošao zamišljenu ljestvicu za potpore. Odlučilo je tako povjerenstvo za procjenu prijava u sastavu Lea Stoiljković Medved, Iva Balen i Gordana Brkić Žagar, a konačnu odluku dao je gradonačelnik svojim potpisom. Naravno, ostavljena je mogućnost prigovora u roku od osam dana od dana objave odluke o odabiru korisnika financijskih potpora, koji će ponovno razmotriti osoba na čelu grada Rijeke.
Novinarstvo ili PR agenda?
Nevjerojatno je da se javnim pozivom Grada Rijeke tražila upravo bolja informiranost građana: “Cilj financiranja proizvodnje i objave programskih sadržaja je informiranje građana o projektima i programima Grada Rijeke i s područja grada Rijeke, a koji su od interesa za građane Rijeke, te informiranje građana o odlukama, uslugama i uopće radu Grada Rijeke kojim se zadovoljavaju potrebe i ostvaruju interesi građana Rijeke“.
Kako drugačije protumačiti pojam “informiranost” ako se građanima plasiraju servirane informacije, ali ne i one koje činjenično zanimaju javnost. Primjerice, dodatni troškovi svakoga projekta ili kašnjenje s rokovima, pa i eventualno pogodovanje investitoru i slično. A upravo to je cilj našega programskog sadržaja, ponuditi građanima što ni jedan drugi riječki medij neće – pozadinu projekata koje plaćaju građani.
Čega se boji gradonačelnik?
Ne umanjujući važnost ostalih podržanih medijskih projekata, razvidno je da je naš programski sadržaj jedini takve prirode koji otvoreno propitkuje, stoga smo pitali gradonačelnika zašto se, u ovoj superizbornoj godini, boji svojih birača. Logičnim se sada postavlja pitanje, što gradonačelnik skriva, čega se boji, međutim do zaključenja ovoga teksta, pogađate, nismo dobili komentar “hrabroga” Marka Filipovića.
“Imenovati neovisne stručnjake za procjenu prijava”
Što misle o kriteriju bodovanja kada je u pitanju interes javnosti pitali smo oporbene Ivu Rinčić i Danijela Imgrunda.
“Javni pozivi jedinica lokalnih i regionalnih samouprava za financiranje elektroničkih medija odavno su prepoznati kao siva zona trošenja javnih sredstava. Na ovo je ukazao nedavno završeni projekt Hrvatskog novinarskog društva, proveden u suradnji sa Sindikatom novinara Hrvatske pod nazivom Modeli financiranja lokalnih medija, koji spominje tzv. kobni zagrljaj: različite perspektive JLS-ova i lokalnih medija. Hm, tko je u čijem kobnom zagrljaju? Naime, kao jedan od rizika (ne)pristranih evaluacije prijava, navodi se – formiranje neovisnog povjerenstva. U riječkom slučaju, Povjerenstva za procjenu prijava činile su tri djelatnice Grada?! Ne želeći dovoditi u pitanje njihovu kompetentnost, nema spora da bi za neovisniju procjenu prijava možda ipak trebalo imenovati zaista neovisne stručnjake/inje”, komentirala je za Medias neovisna vijećnica Iva Rinčić.
Dodala je kako gradonačelniku u super izbornoj godini sasvim sigurno nisu dobrodošli nikakvi disonantni tonovi, ni oporbe, a pogotovo građana.
“Nažalost, njegovu poziciju teško mogu ugroziti građani koji se kritički osvrću na njegov i rad gradske uprave. Njegovu poziciju mogu dokinuti tek oni građani koji iduće godine budu izašli na izbore i rekli doviđenja novom ritmu grada koji Rijeku, sad je već tako očito, vuče u propast”, naglasila je Rinčić.
“Manipuliranje informacijama i održavanje političke moći”
Tko smo mi?
Nikako ne želimo uskratiti javnost za informaciju da smo prilikom apliciranja istaknuli važnost istraživačkog novinarstva. Naime, Medias.hr je pretežno novi portal na medijskoj sceni, registriran na Lošinju, a čije pozadine objavljenih priloga danas istražuju DORH i USKOK. Primjera radi, najnovija priča dolazi iz Crikvenice, gdje je nezakonito izdanom građevinskom dozvolom podignut bespravni hotel Bellevue. Upravo zahvaljujući našim objavama, DORH je pokrenuo istragu zbog sumnje da se pogodovalo investitoru (na linku).
Što se Rijeke tiče, problem je možda u našem propitivanju izdanih građevinskih dozvola od strane nadležnoga gradskog Upravnog odjela (na linku). Možda su problem objavljeni kritički stavovi građana o stanju u Autotroleju, koje smo jedini od svih riječkih medija prenijeli (na linku). Pretpostavka je, dakle, da se SDP-ovom gradonačelniku smiju postavljati samo ona pitanja koja ga ne žuljaju, pa će iste bogatije bodovati. Navodno se SDP Peđe Grbina zdušno u Hrvatskom saboru bori za slobodu medija. Jednom riječju, licemjerje.
Građani Rijeke u svakom trenutku posredstvom Mediasa mogu postavljati pitanja gradonačelniku putem e-pošte medias@xpress.hr, a mi ćemo nastojati osigurati odgovore od interesa javnosti. Pogotovo smo zainteresirani za dojave o kriminalu, mitu i korupciji. Anonimnost je, naravno, zajamčena.
[…] članak Nestvarno: Filipović odbio podržati program koji uključuje propitivanje gradskih projekata pročitajte na […]