KBC Osijek

Bolnice: Ne radimo po Zakonu jer Ministarstvo nije napravilo formular

Zaključna mišljenja o smrtima u bolnicama: zakon, praksa i izazovi

KolumnAI bi mogao imati i podnaslov ‘Vjerovali ili ne!’.

Danas obrađujemo temu koja je izvan pameti: imamo jasan zakon kojeg se bolnice ne drže s izgovorom da Ministarstvo zdravstva nije nakon šest (6) godina napravilo potrebni obrazac. Čak se i umjetna inteligencija zbunila nad takvim teškim slučajem, pa sam morao dodatnim pitanjima pojasniti o čemu se radi. Pot/pitanja prema AI i raspravu koja je dovela do ove kolumne možete vidjeti OVDJE

Uvod

Zaključno mišljenje o smrti pacijenata ključan je instrument za sustavno praćenje kvalitete zdravstvene skrbi i analizu ishoda liječenja. Članak 238. Zakona o zdravstvenoj zaštiti (ZoZZ) obvezuje zdravstvene ustanove i Ministarstvo zdravstva na ispunjenje specifičnih zadataka vezanih uz analizu smrtnog ishoda liječenja i izradu zaključnog mišljenja. 

Iako zakon nalaže precizne procedure, odgovori Ministarstva zdravstva i pet kliničkih bolničkih centara (KBC), dostupni na portalu Imamopravoznati.org, pokazuju ne samo da se zakon ne poštuje godinama, nego da cijeli sustav nije usklađen sa zakonskim propisima.

Kroz spomenuti portal, koji je alat za podnošenje zahtjeva u skladu sa Zakonom o pravu na pristup informacijama (ZoPPI), prije godinu dana sam postavio pitanje o ovom problemu. Odgovori Ministarstva i KBC-ova su zapanjujući, da upotrijebim blagu riječ:

1. Ministarstvo zdravstva

U odgovoru Ministarstva zdravstva od 24. siječnja 2024., Ministarstvo priznaje:

“Sukladno članku 238. Zakona o zdravstvenoj zaštiti zaključno mišljenje povjerenstva o smrti svake osobe mora se dostaviti Ministarstvu zdravstva do kraja mjeseca koji slijedi iza mjeseca u kojem je smrt nastupila.”

Međutim, navode da su u 2021. godini zaprimili tek 67 zaključnih mišljenja, dok je prema statistici HZJZ-a iste godine u zdravstvenim ustanovama umrlo 32.746 osoba. Ministarstvo k tome dodaje: “Mišljenja se dostavljaju na obrascima koje bolnice samostalno kreiraju,” čime potvrđuju neusklađenost s člankom 238. ZoZZ-a stavak 3, koji propisuje da sadržaj obrasca mora definirati Ministarstvo.

2. KBC Sestre milosrdnice

Prema odgovoru KBC-a Sestre milosrdnice: “KBC Sestre milosrdnice nije popunjavao obrazac zaključno mišljenje jer isti nije bio propisan pravilnikom Ministarstva zdravstva, ali je u fazi izrade internog obrasca”.

Bolnica navodi da broj umrlih u 2022. godini iznosi 1538, a u 2023. godini 1335. Bolnica priznaje da nije ispunila zakonsku obvezu, ali opravdava svoje postupanje nedostatkom pravilnika, iako Zakon ne oslobađa obveze slanja mišljenja zbog tog propusta. Ovo ukazuje na tendenciju prebacivanja odgovornosti na Ministarstvo, bez navoda da su po tom pitanju intervenirali prema Ministarstvu.

3. KBC Split

KBC Split  je na moj zahtjev pismenom poslanom 10.12.2024. (OVDJE) odgovorio odbijanjem istoga uz obrazloženje iz ZoPPI čl. 23/4 („Tijelo javne vlasti rješenjem će odbaciti zahtjev ako ne posjeduje informaciju te nema saznanja gdje se informacija nalazi.“). Dakle, ovo je jedan od vrhunaca birokratskog „palamuđenja“: pitam ih je li šalju zaključna mišljenja u skladu s obvezom iz Zakona, oni odgovaraju da o tome ne posjeduju informacije!?

4. KBC Rijeka

Prema odgovoru KBC-a Rijeka: “Zaključno mišljenje povjerenstva nije dostavljano jer bolnica nije zaprimila propisani obrazac niti smjernice od Ministarstva zdravstva. Umjesto toga, povremeno šaljemo obavijesti o smrti pacijenata.”. Odgovor KBC-a Rijeka dodatno potvrđuje neusklađenost s člankom 238. ZoZZ-a, uz oslanjanje na administrativne prepreke i izostanak smjernica kao opravdanje.

5. KBC Zagreb

Prema odgovoru KBC-a Zagreb: “KBC Zagreb nije dostavljao zaključno mišljenje jer nije usklađeno sa zakonskim odredbama zbog izostanka pravilnika Ministarstva zdravstva. Planira se usklađivanje čim pravilnik bude donesen.”. Ovaj odgovor dodatno ističe problem čekanja na pravilnik, iako zakon jasno propisuje obvezu slanja mišljenja bez obzira na regulativni propust Ministarstva.

6. KBC Osijek
Prema odgovoru KBC-a Osijek: “Ministarstvu zdravstva dostavljaju se izvještaji o umrlim osobama i obdukcijama na mjesečnoj razini, ali oni ne uključuju zaključno mišljenje kako je definirano člankom 238. Zakona o zdravstvenoj zaštiti.” Odgovor ukazuje na djelomično postupanje koje ne zadovoljava zakonske odredbe.

Zaključak

Odgovori jasno pokazuju sustavno zanemarivanje zakonskih odredbi članka 238. ZoZZ-a. Ministarstvo zdravstva nije donijelo Pravilnik o obrascu zaključnog mišljenja, a većina bolnica ne ispunjava ovu zakonsku obvezu, navodeći manjak smjernica i propisa kao ključne prepreke. Međutim, valja naglasiti da izostanak pravilnika ne oslobađa bolnice obveze slanja zaključnih mišljenja, kako je definirano zakonom. Sustavna rješenja zahtijevaju hitno donošenje pravilnika, jasne smjernice i bolji nadzor kako bi se osigurala dosljednost u provođenju zakona.

Netko će reći “Ok, ali čemu tolika halabuka oko administrativne procedure, jedan Pravilnik više ili manje, svejedno!”.

Nedonošenje ovoga pravilnika zvuči kao pojedinačni propust, ali nažalost tome nije tako: pravilnici se SUSTAVNO ne donose na vrijeme, a mnogi nikada! Još gore: izostanak slanja zaključnih mišljenja o smrti u Ministarstvo nije puki administrativni propust. To je pokazatelj da se u našem zdravstvenom sustavu nitko ne brine o ishodima liječenja! Naime, smrt u bolnici je najgori mogući ishod liječenja, a “Zaključno mišljenje o smrti” je zakonski definiran alat za stručni nadzor u takvim slučajevima. Ako se ne prate ti najlošiji ishodi, što li je tek s onima koji nemaju smrtnu posljedicu, nego dugotrajno narušeno zdravlje? O ove dvije teme – pravilnici i ishodi – bit će riječ u sljedećim kolumnama, opet s podnaslovom VJEROVALI ILI NE?!

Uvod u u serijal KolumnAI pročitajte OVDJE.

Mišljenja i stavovi autora izraženi u ovome tekstu ne izražavaju nužno stavove i mišljenja nakladnika, urednika i ostalih novinara i suradnika portala XPress.hr.