Prije nego je smijenjen, HDZ-ov predsjednik uprave Jadrolinije David Sopta je naručio pravno mišljenje o tragediji trajekta Lastovo u kojoj je poginulo troje pomoraca. Kako je prvi u petak izvijestio Jutarnji list, stručno pravno mišljenje umirovljenog profesora Dragana Bolanče je tvrtka platila čak 25.000 eura iako ima tek 18 stranica u kojima se većinom citiraju zakonske norme. Po tome ispada da je po stranici plaćeno 1470 eura.
U najnovijem obratu, 24 sata doznaju je DORH pokrenuo izvide i ima informacije da je pravno mišljenje plaćeno dvostruko više – 50.000 eura.
Mišljenje je plaćeno novcem Jadrolinije, a ako se potvrdi da je cijena bila 50.000 eura, to znači da je svaka stranica plaćena skoro tri tisuće eura. Državno odvjetništvo ispituje je li uprava na čelu sa Soptom to preplatila i je li novac tvrtke poslužio za plaćanje pravnog mišljenja koje bi njih osobno lišilo odgovornosti, pišu 24 sata.
Ministarstvo krivi Soptu
U spomenutom pravnom mišljenju glavni krivac za nesreću je posada trajekta Lastovo. To mišljenje je temelj i očitovanja Sopte Ministarstvu u kojem je također svu odgovornost prebacio na posadu iako su i Ministarstvo mora i Agencija za istraživanje nesreća utvrdili da je kriva tvrtka jer nije imala jasne protokole rukovanja rampom, a posada je bila tek priučena.
Podsjetimo, Ministarstvo je predložilo pokretanje prekršajnog postupka protiv Jadrolinije, bivšeg predsjednika uprave Davida Sopte i zapovjednika broda Gorana Đolonge.
Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci u petak je izvijestilo da je pokrenulo istragu u slučaju nesreće na trajektu Lastovo protiv zapovjednika broda, prvog časnika palube i vođe palube.
Istraga protiv kapetana i časnika
Protiv 36-godišnjeg zapovjednika broda, 31-godišnjeg prvog časnika palube i 49-godišnjeg vođa palube pokreće se istraga zbog počinjenja teškog kažnjivog djela protiv opće sigurnosti.
Tereti ih se da su postupali protivno propisima o mjerama sigurnosti na brodu te protivno naučenim postupcima upravljanja brodom i protivno pravilima struke, 11. kolovoza 2024. godine, na trajektu privezanom na trajektnom pristaništu u Malom Lošinju, ističe tužiteljstvo.
Komentiraj