SDP-ov saborski zastupnik i gradonačelnik Ogulina, Dalibor Domitrović, u Hrvatskom saboru se još jednom osvrnuo na slučaj obračuna naknade za državno zemljište, za potrebe Poduzetničke zone u Otoku Oštarijskom, koji je, smatra, nezakonit.
Pritom je istaknuo da je došlo do promjene osporavanog iznosa od 2,5 milijuna eura zahvaljujući dopuni Pravilnika kojim država jedinicama lokalne samouprave daje popust 99 posto. Međutim, ni na to ne pristaje Grad Ogulin.
Uvodno je u svom govoru podsjetio kako je Grad Ogulin 2018. godine na zahtjev investitora pokušao proširiti poduzetničku zonu. S obzirom da se državno zemljište naslanjana tu zonu, podnijeli su zahtjev za darivanjem zemljišta prema Zakonu o upravljanju državnom imovinom.
> Netko je posjekao državnu šumu, a Nediljko Dujić to sad želi naplatiti građanima Ogulina
> ŠOK IZ HRVATSKIH ŠUMA Nakon što je uklonjena drvna masa, Gradu Ogulinu povećan iznos naknade za šumsko zemljište
> Domitrović o novom obračunu naknade za zemljište: ‘Podaci su frizirani, borit ćemo se za to zemljište’
> Domitrović nakon povoljnijeg obračuna naknade: ‘Anđelka Salopek je inzistirala da platimo skuplji iznos’
“Taj postupak trajao je gotovo pet godina. Svaki mjesec nedostajao je jedan dokument, uporno i revno smo ih dostavljali u Ministarstvo. Nakon otprilike tri godine, određenim sporazumom predmet je prebačen u nadležnost Županije, i tada je predmet izgubljen”, rekao je Domitrović, dodavši kako je zahtjev ponovno predan, što je dodatno trajalo iduće dvije godine.
Kako postupak zakonski nalaže, 2023. godine su dobili od Ministarstva naknadu za šumu i šumsko zemljište koja je iznosila 2,1 milijun eura za otprilike 43 hektara zemljišta. Međutim, tada je šumsko zemljište posječeno, zbog čega su tražili novi izračun.
“Dobili smo odgovor da se ostaje pri starom izračunu, nakon čega smo angažirali tri sudska vještaka koja su procijenila vrijednost etata na otprilike milijun eura, što je dva i pol puta manje. Nakon kratkog vremena tražili smo novi obračun i dobili još veći iznos od dva i pol milijuna eura”, podsjetio je, dodavši kako je to reket prema jedinici lokalne samouprave.
Obrat se dogodio 12. ožujka kada je potpisana dopuna Pravilnika o utvrđivanju naknade za šumu i šumsko zemljište, kojom država daje popust 99 posto jedinicama lokalne samouprave.
“Sada postavljam pitanje, je li to pokušaj izlaska iz neizlazne situacije? Došli smo do situacije da smo šest godina kočili investitore. Postavljam pitanje, koliko bi to radnih mjesta bilo, koliko su investitori izgubili u tom postupku? I sad jednim potezom pera Hrvatske šume i Ministarstvo žele se izvući iz te priče. Nećemo to dopustiti, tjeramo slučaj do kraja, dok ne dođemo do realnog iznosa koji je definiran zakonom i pravilnicima”, zaključio je Dalibor Domitrović.
Komentiraj